Buty, które kochasz i często nosisz z czasem dostają nieprzyjemnego zapachu. Dzieje się tak nawet, jeżeli bardzo dbasz o higienę stóp. Kolejnym problemem jest gromadzenie się zabrudzeń w fałdach i szczelinach materiału cholewki. Nic więc dziwnego, że prędzej czy później stajemy przed dylematem: jak odświeżyć buty?

Jakie buty można prać?

Buty, szczególnie te z tekstylnych materiałów, gromadzą wilgoć. Jest to doskonała pożywka dla bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnych zapachów. To także doskonałe środowisko dla grzybów, dlatego warto regularnie dbać o swoje ulubione buty, aby uniknąć infekcji. Najłatwiejszym sposobem na odświeżenie butów jest ich pranie. Detergenty poradzą sobie nie tylko z brudem, ale także z potem i drobnoustrojami. Jednak ta metoda sprawdza się tylko w przypadku butów sportowych. Tenisówek czy trampek, które nie rozpadną się w pralce. Pamiętaj, aby wyjąć wkładki i prać je osobno. Często sam ten zabieg wyeliminuje nieprzyjemny zapach.
Co i jak odświeżyć wnętrze butów?

Jeśli Twoje buty nie nadają się do prania, nadal istnieje kilka opcji ich odświeżenia. Jedną z metod jest namoczenie zmiętych gazet w olejku eterycznym (np. lawendowym) i umieszczenie ich w cholewce. Ta metoda sprawdza się również, gdy buty są mokre. Zmieniaj gazety co kilka godzin, aż buty wyschną.

Skórka cytryny, torebki herbaty czy bawełniana torebka z kawą umieszczona w butach również wchłoną nieprzyjemny zapach. Jeśli nie jesteś fanem domowych metod, zainwestuj w antybakteryjne wkładki lub specjalne dezodoranty. Specjalistyczne preparaty do obuwia radzą sobie z potem i drobnoustrojami w zaledwie kilka minut.

Jak odświeżyć buty z nubuku i zamszu?

Zamsz i nubuk to szlachetne, ale i delikatne materiały, które łatwiej się brudzą. Jeśli zastanawiasz się, jak odświeżyć buty zamszowe lub nubukowe, powinieneś robić to przede wszystkim regularnie. Podstawą jest systematyczne szczotkowanie specjalną szczoteczką wykonaną z gumy, która działa jak zwykła gumka. Chodzi o to, aby nie nagromadził się zbyt dużo brudu, który będzie trudny do usunięcia. Plamy z błota i soli również powinny być usuwane równie szybko. Delikatnie szczotkuj buty w kierunku włosia.

Na butach z nubuku szczególnie widoczne są wszelkie tłuste plamy. Na szczęście w takim przypadku nie oznacza, że ​​buty można wyrzucić. Po prostu posyp poplamione miejsce talkiem. Innym sposobem jest przygotowanie roztworu 10% octu i bardzo delikatne wcieranie go w plamę.

Jak odświeżyć skórzane buty?

Nawet zniszczone skórzane buty można przywrócić do dawnej świetności. Podstawowym krokiem jest umycie ich mydłem glicerynowym i ciepłą wodą za pomocą miękkiej szczotki lub gąbki z naturalnego włosia. Dokładnie wyczyszczone buty powinny wysychać naturalnie (z dala od grzejników). Gdy buty wyschną, włóż łyżkę do butów lub zwiniętą gazetę do butów i rozpocznij odtłuszczanie. Bez tego kroku dalsza renowacja butów nie będzie miała sensu. Na powierzchnię nakładamy pastę matującą, a rysy i pęknięcia wypełniamy specjalnym preparatem odbudowującym. Dopiero po całkowitym wyschnięciu skóry możemy przystąpić do polerowania. Pamiętaj, aby polerować buty preparatem w tym samym kolorze co skóra. Bezbarwna pasta może uwidocznić białe plamy w szczelinach.

Czy buty można pomalować?

Osoby, które zastanawiają się, jak odświeżyć zniszczone buty, powinny rozważyć malowanie. Na rynku dostępne są farby do renowacji obuwia, dzięki którym renowację można wykonać w domu. Buty należy najpierw wyczyścić, a po wyschnięciu można nałożyć dołączony płyn specjalną gąbką. Kolejnym krokiem jest pomalowanie butów pędzlem i dokonać korekty niedoskonałości cieńszym. Najlepiej nałożyć na buty kilka warstw farby, aby zakryć wszelkie smugi, a następnie zaimpregnować buty natryskowo.